tel. 062/ 734-73-70 biuro@biblioteka-gorzyce.pl

13 lutego br. w bibliotece filialnej w Szczurach odbyła się lekcja biblioteczna poświęcona polskim  noblistom. Okazuje się, że dla młodego pokolenia niektóre nazwiska polskich laureatów Nagrody Nobla brzmią obco. Podczas 45 minutowej lekcji uczniowie poszerzyli swoją wiedzę.

Spotkania świetlicowe w bibliotece odbywają się dla uczniów oczekujących na odwozy. Tym razem uczennice klasy 5, korzystając z księgozbioru podręcznego, literatury popularnonaukowej i źródeł internetowych, wyszukały cenne informacje o polskich noblistach. Spotkanie rozpoczęliśmy od rozpoznania na fotografiach postaci, którym poświęcona była lekcja biblioteczna. Zadanie okazało się trudnym wyzwaniem, ponieważ tylko osoba Olgi Tokarczuk, w związku z niedawnymi wiadomościami płynącymi z mediów o przyznaniu nagrody Nobla, zakodowała się w umysłach czytelniczek. Pozostali nobliści stanowili tajemnicę. Przyszedł czas zatem na poszerzenie wiedzy, zwłaszcza z literatury. Uczennice obejrzały prezentację multimedialną, wyszukały na półkach książki, napisane przez H. Sienkiewicza,
W. Reymonta, Cz. Miłosza, O. Tokarczuk oraz tomik poezji W. Szymborskiej. Swoją zdobytą wiedzę zapisały w formie mapy myśli. Jest to metoda ułatwiająca naukę. Do jej stworzenia użyliśmy fotografii i krótkich haseł. Czytelniczki zanotowały to, co dla nich było istotne, często to były pierwsze skojarzenia. Nasza mapa myśli przyciąga kolejnych czytelników, odwiedzających bibliotekę. Dopełnieniem lekcji bibliotecznej była wizyta uczniów 8 klasy, którzy podzielili się swoją wiedzą na temat polskich noblistów.

Show Buttons
Hide Buttons